Як у Сумах соціалізують дітей із синдромом Дауна

2018-10-19

Навчитись розмовляти й готувати овочевий салат. Таке зараз опановує 5-тирічний Вова Шапошнік. Він – один із тих, хто народився з додатковою хромосомою…

Олена Шапошнік, мама Вови, розповіла: «Підтримали дуже батьки, сказали не хвилюйся все буде добре. Який там синдром Дауна – це звичайна нормальна дитина. І якось на нашому шляху не зустрічалося таких людей, які там показували пальцем, може десь хтось за спиною, якось і дивиться, не знаю. Але в принципі, на нас нормально реагують”.

Хлопчик не говорить. Аби цьому навчитись, його тричі на тиждень батьки водять до логопеда та психолога, повідлмляє сайт http://tv.sumy.ua

Тамара Харченко, психолог:

«Працюємо з вересня місяця, є успіхи. Освоюємо колір, форми потихеньку. Такі діти як Вова вони дуже відкриті й сам він. Хочу сказати про сім’ю: там, де любов, тепло і він довіряє людям – це найголовніше – довіряти людям. Це така базова основа потім нашого розвитку: особистісного, соціального, довіряти світу. У Вови це є. Він комунікабельний, відкритий, тому ми з першого заняття налагодили контакт і сумуємо один за одним, радуємося коли бачимося”. 

Заклад, який відвідує Вова Шапошнік та інші діти з синдромом Дауна п’ять разів на тиждень у Сумах один. Знаходиться за адресою: вулиця Раскова, 130. Це і дитячий садок, і початкова школа. Разом із Вовою Шапошніком тут виховують 12 дітей із синдромом Дауна.

Людмила Шрамко, директорка НВК № 34:

«Із ними дуже приємно працювати як на побутовому рівні, так і звичайно в навчально-виховному процесі. Не всі діти беруть програму і звичайно потрібно індивідуальний підхід, як і підхід до кожної дитини. Діти ці специфічні й звичайно більше соціалізувати їх, тому ми розробили такі спеціальні заняття: господарчо-побутову працю. І звичайне навчання на скільки дитина може осягнути ту чи іншу програму».

Це заняття з домашнього господарства. Сьогодні готують овочевий салат.

Олена Шаршунова, вихователька, розповіла:

«Їм дуже воно подобається і бачать результат цього заняття тому, що коли ми його приготуємо, то ми після цього сідаємо за столик і його їмо».

За словами головного лікаря дитячої обласної лікарні Ігоря Змислі, на Сумщині проживає 102 дитини із синдромом Дауна, з них у Сумах – 33. Чого потребують такі діти розповіла Тетяна Ушкал – директорка Центру реабілітації для дітей інвалідів.

Тетяна Ушкал, директорка Центру реабілітації для людей з інвалідністю:

«Це генетика, це лишня хромосома. У на с з вами 46, у них 47, тобто лишня хромосома. Вченими ще не доказано звідкіля воно. Генетика є генетика. На жаль, в Сумах вчимо тільки теорії, хотілося щоб діти справді соціалізувалися, що ми в нашому центрі робимо. Ми вчимо їх ходити в магазин, ми робимо покупки, ми учимо готувати їжу, самообслуговування, прибирати в хаті».