Представники спортивного клубу інвалідів «Фенікс» піднялися на найвищі вершини Словаччини та Польщі

2019-08-25

Члени спортивного клубу  «Фенікс» повернулися з експедиції до Високих  Татр.  Там вони протягом кількох днів, попри всі свої негаразди зі здоров’ям та інвалідність,  змогли здійснити сходження на кілька складних вершин.

 

Словацький іспит

Ідея сходити в Високі  Татри належала громадянину Чехії Карелу  Подоляку. З ним феніксівці познайомились восени минулого року, — тоді він був провідником групи з числа українських і чеських людей з інвалідністю на найвищу гору  Чехії —  Снєжку (перед цим, за тиждень, у сумської команди був підйом на найвищу гору Греції —  Олімп, — авт.) Дружба набула вагомих обертів.  Зокрема, вже весною нинішнього року пан  Карел спільно з клубом «Фенікс», за підтримки Сумської міськради, організували інтеграційний міжнародний пробіг навколо озера  Чеха за участю дітей, молоді, ветеранів, осіб з вадами здоров’я.  І ось тепер Високі Татри. Із Сум до Словаччини поїхала група з 11 чоловік, серед яких були люди з інвалідністю першої, другої а третьої групи, а також волонтери і медик. Вже безпосередньо в Словаччині до неї приєдналися друзі з Польші та  Чехії. Таким чином вийшла своєрідна українсько — чеська  — польська експедиція.

Спочатку учасники походу мали зійти на вершину Переднє  Соліско, — це 2093 м. Пан Карел проінспектував цю вершину на предмет можливого сходження для групи людей з інвалідністю  ще раніше і зробив висновок, що на неї можна спробувати піднятися.  Загальна протяжність маршруту  від населеного пункту Штрбське плесо до гори  для групи з 15 чоловік (наймолодшому учаснику було дев’ять років, а найстаршому – 66 років) склала 12 км. З п’ятнадцяти чоловік на вершину піднялось 12.

— Це дуже гарний результат, — розповів керівник спортклубу Олександр  Грінка. – Адже у  багатьох з учасників того походу в  Татри є серйозні проблеми зі здоров’ям.   Приміром, у Ольги  СОРОКІНОЇ було ампутовано нижню кінцівку в дитинстві після перенесеного онкозахворювання,  Олександр  КНИШ  підхопив серйозну недугу під час служби в армії,  Віталій ПОНОМАРЕНКО переніс важку черепно — мозкову травму свого часу.   Найбільш проблематично було підніматись, звісно,  людям з порушеннями опорно — рухового апарату, бо вже останні двісті метрів при підйомі на Переднє Соліско треба плідно працювати не лише ногами а й руками. Однак феніксівці впорались із завданням.

 

Риси пустили

Стосовно ще однієї гори, —  Риси, —  то тут все значно важче.  Вона сама по собі  вища – 2503 м., і шлях до неї набагато  складніший. Останню ділянку маршруту треба було долати тримаючись за металеві ланцюги і драбини над прірвами.  Тому про підйом на неї людей з важкими захворюваннями, мова не йшла.  Та все ж чотири відчайдухи, Карел Подоляк,  Роман і Тарас   КЕРНОЗИ та представник  «Фенікса» Віталій Пономаренко   здолали і цей іспит.  А тому прапор України і «Фенікса» гордо замайорів над Високими  Татрами. До речі,  гора  Риси має кілька вершин, дві з яких знаходяться на території Словаччини, а  ще одна (2499 м.) є найвищою вершиною Польщі. Але всі вони зовсім поруч. Так що четвірка відчайдух змогла зійти відразу на дві вершини.

Для більшості з учасників подорожі знайомство з горами було вперше, тому  для них це було дуже нелегко. Дехто вже мав невеличкий досвід походів в гори, адже члени клубу інвалідів ходять в гори  з 2006г. У декого за плечима були українські Говерла і Роман —  Кош, гори в  Чорногорії та Туреччини, вже згадані найвищі вершини  Греції та  Чехії.  «Так, я був в наших Карпатах, — сказав  Олександр  Книш,  — але в  Словаччині мені було значно складніше, і фізично, і психологічно».

— Безумовно, для фізично здорових людей чи підготовлених альпіністів  словацькі і польські вершини здадуться зовсім нескладним екзаменом, — додає  Олександр  Грінка. —  Але для  людей з важкими хворобами кожна вершина — це чергова  невеличка життєва перемога, перемога над недугами  і негараздами.  Кожна гора додає упевненості і сили. Також  для тих людей, хто зараз перебуває  в складних життєвих ситуаціях через свої проблеми зі здоров’ям, хто замкнувся у собі, — ми теж своєрідний  приклад  того, що можна повноцінно жити попри усі  обставини.

«Панорама»