Інвалідів більше нема, а є особи з інвалідністю

2018-01-25

16 січня Президент України підписав зміни  до законодавства, які відтепер кажуть, що правильно – особа з інвалідністю. Саме таке формулювання пропонує переклад Конвенції ООН “Про права осіб з інвалідністю”, яку Україна підписала ще в далекому 2006.

Підписані зміни виводять з офіційного вжитку слово «інвалід» та вносять поняття “особа з інвалідністю” до 44 законодавчих актів.

Перелік слів, які зазнали змін:

інвалід – особа з інвалідністю
інвалід І групи – особа з інвалідністю І групи
дитина-інвалід – дитина з інвалідністю
інвалід війни – особа з інвалідністю внаслідок війни

Незмінною лишається назва – Фонд соціального захисту інвалідів України в ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, “Про зайнятість населення”.

Юлія Сачук є координаторкою ГО “Боротьба за права”. Ця громадська організація однією з перших впроваджувала в Україні стандарти коректної термінології в тематиці інвалідності. Юлія говорить, що зміна формулювання є дуже бажаною серед більшості людей з інвалідністю:

“Це один з перших кроків на шляху до зміни сприйняття інвалідності вцілому. Ми маємо відійти від радянської медичної моделі, де людина з інвалідністю як пацієнт, до правозахисної, де людина з інвалідністю – повноправний член суспільства. Разом із активними діями самих людей з інвалідністю на захист своїх прав ці зміни в силі змінити і ставлення суспільства”.

Валентина Цукар – президентка благодійного молодіжного фонду “Юніті”, який працює з людьми з інвалідністю. Валентина пояснює своє бачення різниці між словами “інвалід” та “людина з інвалідністю” таким чином:

“Інвалід” (недієздатний) та “людина з інвалідністю” – це різні поняття. “Інвалід” – це недієздатна особа. Я сильно схожа на недієздатну особу? Новоприйняте Президентом поняття більш приємне. Але мені та багатьом іншим було б набагато приємніше та корисніше, аби для нас зробили гідні (доступні) умови для життя“.

Також Валентина додає, не все залежить тільки від сприйняття суспільства – люди з інвалідністю повинні себе поводити таким чином, щоб до них ставились на рівних.