Ігри, що об’єднали незвичайних спортсменів з різних куточків Сумщини, України та Європи

2021-01-16

Подією року для  Сумщини у 2020 році  стали Спортивно — інтеграційні ігри.  Вони тривали два тижні і їх х організатор — спортивний клуб інвалідів «Фенікс» — через несприятливу епідемічну ситуацію провів їх у форматі онлайн.  Але це не завадило взяти участь у них близько ста учасникам.   Окрім спортсменів з області залучилися представники з  Волині,  Дніпра, а також з  Чехії,  Латвії,  Грузії.   Наймолодшому учаснику змагань було шість років, а найстаршому – 79 років.

Від  Сумщини – до Грузії

Подібні змагання вже втретє були організовані у  Сумах.  Їх головне завдання, як запевняв організатор, — це не досягнення високих  результатів і рекордів.  Хотілося просто  шляхом залучення до спорту змусити людей з важкими фізичними вадами повірити у власні сили, повірити в те, що вони спроможні долати стереотипи, життєві негаразди і проблеми зі здоров’ям.  Ці ігри задумувались насамперед для самоутвердження людей з інвалідністю.

В іграх могли взяти участь всі охочі,  колеги, однодумці, ті, хто побачив оголошення у соціальних мережах чи в інтернеті. Цього року учасники змагались в трьох категоріях: люди з інвалідністю, які пересуваються самостійно; люди з інвалідністю, які  пересуваються за допомогою технічних засобів (візки, милиці, ролатори тощо); волонтери.  У програмі Ігор були біг навколо озера  Чеха, стрітбол (влучання м’ячем у баскетбольне кільце) віджимання від підлоги чи землі, підтягування на поперечині і присідання (для осіб, які через свої фізичні особливості, не мали можливості підтягнутись чи виконати віджимання).

Згідно регламенту змагань, учасники мали прислати відео своїх виконаних вправ  у зручний для себе спосіб  суддівській колегії.   Також була можливість збиратися невеликими групами, на тому ж таки озері  Чеха, і виконувати відповідні вправи, а представник «Феніксу» на місці фіксував результат.

Ці ігри, як запевнив президент спортивного клубу інвалідів «Фенікс»  Олександр  Грінка, ще раз продемонстрували незламну силу духу їх учасників: «Мені було приємно спостерігати, приміром, як дівчата, яким вкрай важко самостійно ходити через свої ураження,  зуміли здолати три кілометри навколо озера Чеха!   Перехожі їм щиро і гаряче аплодували за це! Не можу також не  згадати хлопчину  Луку  Шеварнадзе з грузинського міста Сачхере, який маючи важку форму  ДЦП,  долав сотні метрів на місцевому стадіоні.  Цим вчинком він вже переміг свою хворобу!   Заслуговують на високі слова поваги учасники з  Лебедина. Це люди далеко  не молоденькі, за шістдесят і сімдесят років, але їхньому життєвому азарту можна позаздрити. Мало того, що дехто з них  в Суми приїхав  і пробіг навколо Чешки, так  ще група з 15 чоловік вийшла на місцевий стадіон і виконала там всі вправи. Вони яскраво  показали, як потрібно жити!»

Подекуди фізично здоровій людині не під силу зробити деякі силові вправи, а учасники  Ігор, маючи серйозні фізичні ушкодження, віджимались, приміром, більше ста разів від підлоги.  Навіть дівчата з важкими ураженнями опорно —  рухового апарату підтягувались по кілька десятків раз на поперечині.

«Я був  приємно вражений всіма учасниками.   Адже люди з проблемами здоров’я  не боялись покинути теплі і комфортні помешкання і вийти на свіже повітря, часом  з пронизливим вітром, дощем і навіть снігом.  І не лише вийти, але й на відмінно виконати всі  завдання», – зауважив  Олександр Грінка.

 Сильні духом, нескорені тілом

Змагання  завершилися напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю.   Всі переможців і призерів організатори вшановували поетапно, оскільки через коронавірус збиратися великими групами було  заборонено.  Першу, найчисельнішу, групу призерів спортклуб «Фенікс» нагородив   у бібліотеці — філії № 17, яка є центром спілкування людей з інвалідністю у  Сумах.

Самі бібліотечні працівники теж залучилися до участі  в іграх. «Ми багато заходів проводимо разом.  Члени клубу «Фенікс» приходять до нас або зустрічаємося в літніх таборах.  Організовуємо  всілякі флешмоби, акції.  Взагалі у нас навіть не співпраця, а дружба», – розповіла завідувачка бібліотеки-філії №17 Оксана Бобирь.

Переможці і призери ІІІ Спортивно — інтеграційних ігор  у кожній дисципліні отримали подарунки від організатора. І  вони, до речі, завдяки підтримці друзів і партнерів клубу, були досить солідними.  Призерам  з — за меж обласного центру відзнаки були  надіслані поштою або передані особисто.

Окрім переможців у різних дисциплінах, на змаганнях також визначили переможців в абсолютному  заліку. Їх двоє – сумчани Олександр Шумило і Леся Малаштан.

«Для мене такі ігри – це можливість перевірити свої можливості.   Намагаюсь ніколи не пропускати такі змагання. Мені здається, що вони  дуже зближують людей, і не тільки людей з інвалідністю, а й волонтерів, людей, які фізично здорові. Фізично здорові люди інколи думають, що у нас дуже важке життя. Я вам скажу – то не так. У нас дуже класне життя, ми вміємо радіти життю і дуже добре проводити час», – розповіла Леся Малаштан.

Олександр Шинкарьов, який має проблеми з зором, теж бігав, підтягувався, відтискався, кидав м’яч у кільце, зазначив: «Всі молодці, всі здолали дистанцію навколо озера, навіть ніхто не зійшов.  У всіх  гарні результати.  Коли ти особисто бачиш як люди, які погано рухаються,  виконують ті чи інші вправи і не соромляться цього – це надихає самому робити  речі, в яких ти не впевнений.  Взагалі, я гадаю, що ці Ігри унікальні.  Адже Суми і, зокрема, «Фенікс», об’єднали не лише область, Україну, а й  Європу.  Ми проклали містки дружби між містами з різних країн, між людьми, які не бояться жити і творити»

В рамках Ігор був проведений і перший показовий  у місті турнір з корнхолу — виду спорту, який за кордоном дуже популярний серед осіб з інвалідністю, особливо серед тих, хто пересувається на кріслах колісних.  Спортклуб інвалідів «Фенікс» закупив комплект для цієї гри і тепер буде регулярно організовувати турніри.