Буковина і Слобожанщина поєднались особливими містками

2018-04-25

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Напрочуд насиченим і цікавим виявився візит делегації спортивного клубу інвалідів «Фенікс» з м. Суми до Чернівців. Проект під назвою  «Буковина — Слобожанщина. Містки єднання особливих людей» за фінансової підтримки Європейського Союзу  та Національного  фонду підтримки демократії реалізували сумчани спільно з партнерською обласною чернівецькою організацією людей з інвалідністю «Лідер».   Робота  протягом чотирьох днів яскраво переконала, що такі візити вкрай корисні і необхідні всім, хто працює в сфері людей з особливими потребами.

В перший день свого візиту до Чернівців, 19 квітня, представники громадської організації із Сум   в конференц-залі готелю «Буковина» зустрілися з активом громадських організацій людей з інвалідністю  Чернівецької обл. Тут гості розповіли про свою діяльність протягом останніх майже вісімнадцяти років та презентували   всеукраїнський спортивно — туристичний  проект  під назвою «Не бійся жити».   Він   визнаний   одним із кращих  соціальних проектів у наймасовішій номінації «Спорт/ здоровий спосіб життя» на всеукраїнському конкурсі «Social Project Awards».

Проект сумчан – довготривалий. Його початок було дано у 2006 р., коли група молодих людей з важкими фізичними ураженнями за надзвичайно складних погодних умов піднялася на найвищу гору  нашої країни — Говерлу. Відтоді феніксівці  здійснили не одне сходження на вершини України та зарубіжжя, побували в екстремальних експедиціях в сибірській тайзі, пустелі Сахара, організували десятки байдаркових сплавів річками України для вразливих категорій людей.

Олександр Грінка, керівник спортивного клубу інвалідів «Фенікс» наголосив, що їх проект спрямований  на інтеграцію людей з інвалідністю та повноцінне життя через туризм,  активне життя і спорт. «Дуже у багатьох серйозні захворювання, , інвалідність, хтось на візках, хтось на милицях, але якщо хтось пересідає з інвалідного візка на байдарку, то у нього вже по-іншому переосмислюється життя», — додає він.

Валентина  Добридіна, керівник організації  «Лідер» і представник  Національної Асамблеї людей з інвалідністю у Чернівецькій області, в свою чергу, поділилася досвідом своє роботи, напрацюваннями в галузі доступності людей з обмеженнями до різних сфер життя. Зокрема, за активної участі Валентини і її команди проводяться табори для людей з проблемами здоров’я, виїзди на змагання, організовуються перевірки об’єктів соціальної, медичної, культурної інфраструктури на предмет доступності їх для осіб з інвалідністю. Запрошені на зустріч чернівчани з задоволенням спілкувалися з гостям  із Сум, ділилися своїм наболілими питаннями та позитивними напрацюваннями.

Наступного дня у міській раді відбувся  «круглий стіл» з керівниками громадських організацій осіб з інвалідністю,  представниками Чернівецької міської ради і Чернівецької обласної державної адміністрації, волонтерами, працівниками соціальних і реабілітаційних установ та гостей із Сум на тему  популяризації в регіоні туристичних маршрутів для осіб з фізичними ураженнями та перспектив розвитку інклюзивного туризму.  Запрошені наголошували на тому, що однією з головних проблем, що гальмує впровадження інклюзивного туризму є вкрай незадовільна доступність  до об’єктів туристичної інфраструктури міста та області. Чого вартий лиш факт, що в обласному центі є лише один готель, яким безпроблемно можуть скористатися люди з інвалідністю. Керівник Асоціації готельєрів Черніців Андрій  Брязкало запевнив, що найближчим часом спільно з інвалідськими організаціями  зініціює аудит близько десяти готелів міста на предмет їх доступності та за результатами нього будуть розроблені шляхи покращення ситуації.

Делегація із Сум висловила пропозицію про необхідність розробки у Чернівцях доступного туристичного пішохідного маршруту для людей з інвалідністю, яким би могли користуватися як самі чернівчани, так і гості міста з числа осіб з проблемами в пересуванні. На що чиновники запевнили, що обов’язково опрацюють це питання спільно з громадськими організаціями і в недалекому майбутньому презентують такий маршрут, що безумовно ожвавить туристичну привабливість регіону.

По закінченню  «круглого столу» було  проведено  аудит визначення доступності Театральної площі і академічного музично — драматичного театру ім.. Ольги Кобилянської, спільно з міським комітетом доступності, до складу якого входять керівники громадських  організацій осіб з інвалідністю та делегацією віз  Сум. Було з’ясовано, що театр і прилегла територія є майже повністю недоступною як  для людей, які користуються кріслами колісними, такі інших маломобільних груп, зокрема, людей похилого віку, мам з дитячим візками тощо. Члени комітету доступності домовились, що підготують звернення до дирекції театру та інших контролюючих органів з вимогами привести дані об’єкти   до нормативів чинного законодавства в сфері доступності.

21 квітня представники громадських організацій   «Фенікс» та «Лідер» завітали  до Федерації настільного тенісу Сторожинецького району Чернівецької обл., що  займається популяризацією настільного тенісу серед людей з інвалідністю.  А також у цьому місті вони зустрілися з активом  Сторожинецької районної організації людей з інвалідністю. Конструктивна розмова надала поштовх до ще більш активної співпраці організацій Сумської і Чернівецької обл. Зокрема, було домовлено про спільні тенісні турніри в обох обласних центрах, сумчани запросили буковинських партнерів взяти  участь в літніх байдаркових сплавах  Сумщиною,  а  також долучитись до учасників міжнародної спартакіади, що щорічно проводиться у  Сумах.

В останній день учасники  проекту  вирушили   до с. Виженка  Вижницького району і здійснили  спільне символічне сходження на гору  Німчич (Покутсько — Буковинські Карпати).  Таким чином, ще раз продемонструвавши міцність духу людей з інвалідністю і братерство двох організацій з географічно протилежних регіонів. Ту же на місці було домовлено про опрацювання  маршрутів  туристичних експедицій до Карпат, зокрема, необхідно розробити інклюзивний / доступний / маршрут гірською місцевістю для людей з важкими ураженнями, у т.ч. людей на візках. До цієї роботи будуть залучені туристичні клуби  з  Буковини та туристичні агенції.    А останньою родзинкою останнього дня проекту стало відвідування фестивалю тюльпанів у с.  Мамаївці Кіцманського району.

Загалом же учасники  проекту прийшли до одностайної думки, що чотири дні видалися  вкрай корисними для всіх учасників, а спільні напрацювання обов’язково дадуть вагомий і серйозний поштовх  в розвитку інклюзивного туризму як на  Сумщині, так і на  Буковині та спонукають владу і всіх зацікавлених осіб активніше  створювати безбар’єрні  умови для занять інтеграційним спортом особливим людям.