Буковина і Слобожанщина поєднались особливими містками
Напрочуд насиченим і цікавим виявився візит делегації спортивного клубу інвалідів «Фенікс» з м. Суми до Чернівців. Проект під назвою «Буковина — Слобожанщина. Містки єднання особливих людей» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії реалізували сумчани спільно з партнерською обласною чернівецькою організацією людей з інвалідністю «Лідер». Робота протягом чотирьох днів яскраво переконала, що такі візити вкрай корисні і необхідні всім, хто працює в сфері людей з особливими потребами.
В перший день свого візиту до Чернівців, 19 квітня, представники громадської організації із Сум в конференц-залі готелю «Буковина» зустрілися з активом громадських організацій людей з інвалідністю Чернівецької обл. Тут гості розповіли про свою діяльність протягом останніх майже вісімнадцяти років та презентували всеукраїнський спортивно — туристичний проект під назвою «Не бійся жити». Він визнаний одним із кращих соціальних проектів у наймасовішій номінації «Спорт/ здоровий спосіб життя» на всеукраїнському конкурсі «Social Project Awards».
Проект сумчан – довготривалий. Його початок було дано у 2006 р., коли група молодих людей з важкими фізичними ураженнями за надзвичайно складних погодних умов піднялася на найвищу гору нашої країни — Говерлу. Відтоді феніксівці здійснили не одне сходження на вершини України та зарубіжжя, побували в екстремальних експедиціях в сибірській тайзі, пустелі Сахара, організували десятки байдаркових сплавів річками України для вразливих категорій людей.
Олександр Грінка, керівник спортивного клубу інвалідів «Фенікс» наголосив, що їх проект спрямований на інтеграцію людей з інвалідністю та повноцінне життя через туризм, активне життя і спорт. «Дуже у багатьох серйозні захворювання, , інвалідність, хтось на візках, хтось на милицях, але якщо хтось пересідає з інвалідного візка на байдарку, то у нього вже по-іншому переосмислюється життя», — додає він.
Валентина Добридіна, керівник організації «Лідер» і представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю у Чернівецькій області, в свою чергу, поділилася досвідом своє роботи, напрацюваннями в галузі доступності людей з обмеженнями до різних сфер життя. Зокрема, за активної участі Валентини і її команди проводяться табори для людей з проблемами здоров’я, виїзди на змагання, організовуються перевірки об’єктів соціальної, медичної, культурної інфраструктури на предмет доступності їх для осіб з інвалідністю. Запрошені на зустріч чернівчани з задоволенням спілкувалися з гостям із Сум, ділилися своїм наболілими питаннями та позитивними напрацюваннями.
Наступного дня у міській раді відбувся «круглий стіл» з керівниками громадських організацій осіб з інвалідністю, представниками Чернівецької міської ради і Чернівецької обласної державної адміністрації, волонтерами, працівниками соціальних і реабілітаційних установ та гостей із Сум на тему популяризації в регіоні туристичних маршрутів для осіб з фізичними ураженнями та перспектив розвитку інклюзивного туризму. Запрошені наголошували на тому, що однією з головних проблем, що гальмує впровадження інклюзивного туризму є вкрай незадовільна доступність до об’єктів туристичної інфраструктури міста та області. Чого вартий лиш факт, що в обласному центі є лише один готель, яким безпроблемно можуть скористатися люди з інвалідністю. Керівник Асоціації готельєрів Черніців Андрій Брязкало запевнив, що найближчим часом спільно з інвалідськими організаціями зініціює аудит близько десяти готелів міста на предмет їх доступності та за результатами нього будуть розроблені шляхи покращення ситуації.
Делегація із Сум висловила пропозицію про необхідність розробки у Чернівцях доступного туристичного пішохідного маршруту для людей з інвалідністю, яким би могли користуватися як самі чернівчани, так і гості міста з числа осіб з проблемами в пересуванні. На що чиновники запевнили, що обов’язково опрацюють це питання спільно з громадськими організаціями і в недалекому майбутньому презентують такий маршрут, що безумовно ожвавить туристичну привабливість регіону.
По закінченню «круглого столу» було проведено аудит визначення доступності Театральної площі і академічного музично — драматичного театру ім.. Ольги Кобилянської, спільно з міським комітетом доступності, до складу якого входять керівники громадських організацій осіб з інвалідністю та делегацією віз Сум. Було з’ясовано, що театр і прилегла територія є майже повністю недоступною як для людей, які користуються кріслами колісними, такі інших маломобільних груп, зокрема, людей похилого віку, мам з дитячим візками тощо. Члени комітету доступності домовились, що підготують звернення до дирекції театру та інших контролюючих органів з вимогами привести дані об’єкти до нормативів чинного законодавства в сфері доступності.
21 квітня представники громадських організацій «Фенікс» та «Лідер» завітали до Федерації настільного тенісу Сторожинецького району Чернівецької обл., що займається популяризацією настільного тенісу серед людей з інвалідністю. А також у цьому місті вони зустрілися з активом Сторожинецької районної організації людей з інвалідністю. Конструктивна розмова надала поштовх до ще більш активної співпраці організацій Сумської і Чернівецької обл. Зокрема, було домовлено про спільні тенісні турніри в обох обласних центрах, сумчани запросили буковинських партнерів взяти участь в літніх байдаркових сплавах Сумщиною, а також долучитись до учасників міжнародної спартакіади, що щорічно проводиться у Сумах.
В останній день учасники проекту вирушили до с. Виженка Вижницького району і здійснили спільне символічне сходження на гору Німчич (Покутсько — Буковинські Карпати). Таким чином, ще раз продемонструвавши міцність духу людей з інвалідністю і братерство двох організацій з географічно протилежних регіонів. Ту же на місці було домовлено про опрацювання маршрутів туристичних експедицій до Карпат, зокрема, необхідно розробити інклюзивний / доступний / маршрут гірською місцевістю для людей з важкими ураженнями, у т.ч. людей на візках. До цієї роботи будуть залучені туристичні клуби з Буковини та туристичні агенції. А останньою родзинкою останнього дня проекту стало відвідування фестивалю тюльпанів у с. Мамаївці Кіцманського району.
Загалом же учасники проекту прийшли до одностайної думки, що чотири дні видалися вкрай корисними для всіх учасників, а спільні напрацювання обов’язково дадуть вагомий і серйозний поштовх в розвитку інклюзивного туризму як на Сумщині, так і на Буковині та спонукають владу і всіх зацікавлених осіб активніше створювати безбар’єрні умови для занять інтеграційним спортом особливим людям.