Будівельні норми щодо інклюзивності мають перевернути уявлення про безбар’єрність

2019-01-05

З 1 квітня цього року почнуть діяти нові Державні будівельні норми щодо інклюзивності. Їх опублікували 29 грудня минулого року на сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

Нові норми «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення» прийняті для створення безбар’єрного простору для маломобільних груп населення. Заступник міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе назвав їх «революційними» у контексті інклюзивності.

Нові ДБН обов’язкові для виконання архітекторами, будівельниками та проектантами. Вони містять 100 змін для безпеки та комфорту людей з інвалідністю, з порушеннями опорно-рухового апарату, зору, слуху, розумової діяльності. Також для людей похилого віку, батьків з маленькими дітьми та вагітних жінок.

Тепер усі будівлі та необхідна інфраструктура проектуватимуться з елементами доступності. Обов’язковими стануть пандуси, спеціальні підіймачі для людей з порушеннями опорно-рухового апарату.

Облаштовуватимуть також тактильні та візуальні елементи. Наприклад: тактильну підлогову плитку, інформаційні таблиці зі шрифтом Брайля, аудіопокажчики. Проектуватимуть візуальні інформування, дублюватимуть важливу звукову інформацію текстами. Організовуватимуть і сурдопереклад. Для людей з порушеннями слуху використовуватимуть системи звукопідсилення.

Нові норми стосуються не тільки людей з інвалідністю. Вони розраховані і для вагітних, і для людей з маленькими дітьми.

Які нові зміни вводяться будівельними нормами?

Ресторани та кафе

До прийняття нових будівельних норм більшість ресторанів та кафе були недоступними для людей з інвалідністю. Зараз же з новим ДБН «В. 2.20-40.2018» заклади харчування повинні облаштовувати безбар’єрний простір.

Це стосується безперешкодного доступу до будівель, облаштування доступних зони обслуговування, відстані між столиками, туалетних кімнат.

Доступність ресторанів та кафе Доступність ресторанів та кафе

Спорт для всіх

На різних спортивних матчах навряд чи помітиш серед вболівальників багато людей з інвалідністю. Але кожен має право спостерігати та вболівати за своїх фаворитів на спортивному стадіоні. Тепер така можливість відкрита завдяки новим ДБН. Спортивні заклади проектуватимуться, враховуючи потреби людей з інвалідністю.

Доступність спортивних подій Доступність спортивних подій

Відпочивати комфортно

Відповідно до прийнятих 2006-го ДБН про «Доступність будівель і споруд для маломобільних груп», проектанти не облаштовували номери для людей з інвалідністю. Їм було важко потрапити у будь-який готель.

Доступність готелів Доступність готелів

За новими нормами не менше 10% місць у готелях будуть безбар’єрними. З цими нормами підвищиться як рівень обслуговування, так і доступність готелів для людей з інвалідністю.