Виборчі дільниці у Сумах не пристосовані для незрячих людей

2020-11-16

У Сумах подружжя Анатолія та Дарії Ссасів 15 листопада проголосували на підвіконні. За їхніми словами, в кабінках немає умов для людей з вадами зору. Говорять: вони — маленькі і там — погане освітлення. Мова йде про дільницю у школі №19.

До Сум подружжя переїхало з Краматорська у 2015 році. Через зміни у законодавстві 2020 року, Дарія отримала можливість проголосувати на виборах вперше. Через ваду зору їй допомагає проголосувати чоловік. Їм обом доводиться голосувати на підвіконні. “Дуже вузькі кабінки, тобто, якщо мені заходити голосувати з людиною, яка супроводжує, а іншої можливості в мене немає, тому я так голосую, але це дуже тісно, я б сказала. І добре було б, якби держава подбала, якби люди з інвалідністю по зору могли самі голосувати без допомоги. Це було б набагато краще”, — говорить Дарія Сасса.

Анатолій є членом сумського міського комітету доступності. Чоловік говорить: у Сумах близько 400 людей, які мають вади зору.“Якщо минулого разу перед президентськими виборами нас збирали, голів громадських організацій, які входять до комітету доступності, обговорювали проблеми доступності, як повинні забезпечені бути дільниці”, — розповідає він. Також додає: “Звичайно, було зроблено на час виборів мізер, але хоча б обговорювали і належне освітлення в кабінках, що дуже важливо для людей з інвалідністю по зору”.

Освітлення для голосування у спортзалі школи, де розташована дільниця, зробили додаткове, говорить заступник голови ДВК Олег Нечитайло. “Стосовно освітлення — воно стандартне у цьому приміщенні, те що ми маємо у цій школі, у цьому закладі. І по-друге, ми своїми силами створили додаткове джерело освітлення за рахунок подовжувачів, які один з членів комісії надав, щоб освітити краще кабінки”, — каже він

За його словами, одна з кабінок — має більший за стандартний розмір. “За потреби може людина, яка супроводжує, зайти разом із виборцем. Якби своєчасно були подані відповідні заяви, то ми б їх включили до списку НСП і відвідали вдома”, — каже він. З майже півтори тисячі людей, зареєстрованих на цій дільниці, 25 – мали голосувати вдома. Дарія ж говорить: такого бажання не мають.

“Незрячі люди у сучасному світі навпаки прагнуть до інтеграції в суспільство, а не до того, щоб їх ізолювати в замкнутому просторі. Тому що незряча людина, яка немає інших побічних захворювань вона спроможна проголосувати на виборчій дільниці і якщо ми будемо нав’язувати голосувати вдома – це дискримінація за інвалідністю”, — говорить вона.

Комітет доступності не збирався, бо Суми перебувають у «червоній» зоні — і зібрання заборонені, каже голова Сумського міського комітету забезпечення доступності для людей з інвалідністю Альона Дмітрєвська. «Питання, які виникали, у письмовому вигляді надсилали на адресу Сумської міської ради – відповіді всі були надані. Одна пропозиція була письмова – від Олега Габа і більше ніяких пропозицій не надходило”, — додає вона.

Пропозиції про облаштування виборчих дільниць, які надходитимуть, будуть враховувати, говорить Альона Дмітрєвська, під час формування бюджету на 2021 рік.